Dezinfekce
je ničení vegetativních i dormantních (sporulujících) mikroorganismů pomocí chemických a fyzikálních metod (např. UV záření, vysoká teplota). Provádí se v místech se zvýšenými nároky na čistotu z důvodu minimalizace nebo zamezení výskytu infekcí (nemocnice, výroba potravin a léčiv).
Dezinfekční látka se nazývá dezinfekční přípravek nebo dezinfekční prostředek obsahující protimikrobiální činidlo, které se aplikuje na neživé předměty za účelem zničení mikroorganismů.
Dezinfekční přípravky se často používají v nemocnicích, zubních ordinacích, kuchyních a koupelnách k likvidaci infekčních organismů. Pro použití uvnitř objektu se dezinfekční přípravky nesmějí nikdy míchat s jinými čisticími výrobky, protože může dojít k chemické reakci.
Druhy dezinfekčních látek:
- Alkoholy
- Aldehydy
- Oxidační činidla
- Chlornan sodný
- Chloramin
- Chloramin T
- Oxid chloričitý
- Peroxid vodíku
- Jod
- Kyselina peroctová
- Manganistan draselný
- Fenolické látky
- Kvartérní amoniové sloučeniny
Obvykle ethanol nebo isopropanol.Mají široké spektrum mikrobicidního účinku, nejsou žíravé ani korozivní, ale mohou představovat riziko požáru. Kvůli odpařování také mají omezenou zbytkovou účinnost.
Například glutaraldehyd, mají širokospektrální mikrobicidní účinnost a jsou také sporocidní a fungicidní. Jsou částečně deaktivovány organickými látkami a mají slabou zbytkovou účinnost.
Oxidační činidla působí prostřednictvím oxidace buněčné membrány mikroorganismů, která vede ke ztrátě struktury, rozkladu buňky a její smrti. Tímto způsobem účinkuje mnoho dezinfekčních látek. Silnými oxidačními činidly jsou chlor a kyslík, proto zde zhusta figurují jejich sloučeniny.
K nejčastěji používaným patří:
Fenoly jsou aktivní látky některých dezinfekčních přípravků pro domácnost. Bývají též součástí některých ústních vod, dezinfekčních mýdel a tekutin na mytí rukou.
Kvartérní amoniové sloučeniny (KAS), například benzalkoniumchlorid, jsou velkou skupinou příbuzných látek. Některé z nich se používají jako dezinfekční látky nízké úrovně.